کولر آبی وسیله‌ای است که هوا را از طریق تبخیر آب، خنک می‌کند. خنک‌کننده تبخیر با سیستم‌های تهویه مطبوع معمولی‌، که از چرخه‌های برودتی فشرده‌سازی بخار یا جذب استفاده می‌کنند‌، متفاوت است. شیوه کار کولر آبیبدین صورت است که آب برای تبخیر مقدار نسبتاً زیادی از گرما را جذب می‌کند (یعنی آنتالپی زیادی از تبخیر دارد) با انتقال فاز آب مایع به بخار آب (تبخیر) می‌توان دمای هوای خشک را به میزان قابل توجهی کاهش داد. این روش با استفاده از انرژی بسیار کمتری نسبت به تبرید می‌تواند هوا را خنک کند. در آب و هوای بسیار خشک، کولر آبی از مزایای تهویه هوا با رطوبت بیشتر برای راحتی ساکنین ساختمان برخوردار است.

تاریخچه کولر آبی

شکل اولیه کولر آبی، برای اولین بار در مصر باستان و ایران هزاران سال پیش در قالب شفت‌های بادی روی پشت‌بام استفاده می‌شده است. آنها باد را گرفتار، آن را از روی آب‌های زیرزمینی در قنات عبور می‌دادند و هوای خنک شده را درون ساختمان تخلیه می‌کردند. ایرانیان مدرن کولرهای آبی را به طور گسترده‌ای در سطح جهان گسترش داده‌اند.

شیوه عملکرد کولر آبی

کولرهای آبی، برخلاف سیستم‌های تهویه مطبوع معمولی که از تبرید فشرده‌سازی بخار یا تبرید جذب استفاده می‌کنند، دمای هوا را با استفاده از اصل خنک‌کننده تبخیر، کاهش می‌دهند. شیوه عملکرد کولر آبی با استفاده از انرژی حرارتی موجود در هوا و تبدیل آب مایع به بخار است و در نتیجه دمای هوا پایین می‌آید.

یک نمونه ساده از خنک‌کننده‌های تبخیرکننده طبیعی، تعریق یا عرق است که توسط بدن ترشح می‌شود و تبخیر آن بدن را خنک می‌کند. میزان انتقال حرارت به میزان تبخیر بستگی دارد‌، اما برای هر کیلوگرم آب ۲/۲۵۷ کیلوجی انرژی بخار شده (۳۵ درجه سانتی‌گراد) منتقل می‌شود. میزان تبخیر به درجه حرارت و رطوبت هوا بستگی دارد، به همین دلیل عرق در روزهای مرطوب بیشتر تجمع می‌یابد ، زیرا به اندازه کافی سریع تبخیر نمی‌شود.

مقایسه کولر آبی و سیستم تهویه هوای مطبوع

هزینه نصب و راه‌اندازی کولر آبی بسیار کمتر از سیستم تهویه مطبوع هواست. همچنین به دلیل کمتر مصرف کردن برق هزینه مصرف برق و انرژی کمتری دارد.کولر آبی شیوه نصب و نگهداری ساده‌تری دارد. نصب کولر آبی احتیاج به تخصص یا لوازم و تکنیک‌های خاصی ندارد به همین دلیل هزینه راه‌اندازی و نصب کمتری دارد و نیازی به نیروی متخصص گران قیمت ندارید.

کولرهای آبی توانایی کمتری در خنک کردن هوا به نسبت سیستم تهویه هوای مطبوع دارد همچنین این نوع کولرها باعث افزایش رطوبت هوا می‌شوند مگر در آب و هوای خشک که باعث چرخش رطوبت در هوا می‌شوند در غیر اینصورت رطوبت زیاد باعث خرابی لوازم خانگی بخصوص لوازم الکتریکی می‌شود.

کولرهای آبی مصرف آب را افزایش می‌دهند که این مسئله در شرایط کمبود آب در کشورهایی مثل ایران اتفاق خوبی نیست و درصورت قطعی آب دیگر نمی‌توانید از این خنک‌کننده استفاده کنید.

تعمیر پمپ کولر آبی

پمپ کولر آبی تان خراب شده؟ تعمیر پمپ کولر آبی با کمترین قیمت تخصص ماست.

کولرهای آبی رایج در منازل از نوع کولرهای تبخیری هستند که با فرایند سرمایش تبخیری عمل می‌کنند. نحوه عملکرد این کولرها با کولر‌های گازی متفاوت است و ماده خنک‌کننده در این نوع از کولر آب است. به طور کلی کولرهای آبی با تبخیر حجم نسبتا بالایی از آب فرآیند خنک‌سازی  را انجام می‌دهند. در این روش خنک سازی هوای وارد شده توسط فن داخل محفظه کولر دارای گرمای محسوسی است. آب توسط پمپ کولر وارد کولر می‌شود و گرمای نهان لازم برای تبخیر را هوای گرم را گرفته و دمایش به تدریج بالا می‌رود و در همین زمان دمای هوا پایین آمده و به سمت کانال کولر هدایت می‌شود.

خنک‌کنندگی کولرهای آبی رابطه مستقیمی با میزان آب ورودی و قدرت پمپ کولر‌ دارد، هرچه مقدار ورودی آب توسط پمپ کولر آبی بیشتر باشد خنک کنندگی کولر آبی نیز بالاتر می‌رود.

پمپ کولر آبی

پمپ وسیله‌ایست که انرژی الکتریکی را در کولر به شکل مکانیکی درآرده و سبب جابجایی آب می‌شود. پمپ کولر آبی از نوع پمپ گریز از مرکز یا همان سانتریفیوژی هستند. از مزایای این نوع پمپ که معمولا برای جابجایی سیالاتی با ویسکوزیته پایین نظیر آب استفاده می‌شود، ساختمان ساده و قیمت ارزان در کنار هزینه کم برای تعمیر و نگداری است . از مزایای ساختاری این نوع پمپ‌ها نیز می‌توان به  فشار نسبتا بالا و یکنواخت تولیدی  توسط آن‌ها اشاره کرد.

برای نصب پمپ کولر آبی انتخاب‌های زیادی در بازار وجود دارد که این پمپ‌ها را از نظر تفاوت در نوع استاتور و نیروی محرکه برای راه‌اندازی از هم متمایز می‌کند.

عمده‌ترین دلایل خرابی پمپ کولر آبی

نفوذ آب به داخل موتور پمپ

انتخاب پمپی با کیفیت ساخت بالا می‌تواند از بروز این مشکل جلوگیری کند. اما متاسفانه بسیاری از پمپ‌های موجود در بازار در برابر نفوذ آب و رطوبت بخوبی آب‌بندی نشده‌اند. بنابراین باید حداکثر توجه را هنگام نصب و راه‌اندازی کولر داشت تا موتور پمپ در قسمتی قرار بگیرد که راهی برای نفوذ آب به داخلش وجود نداشته باشد.

کار کردن پمپ در شرایط بدون آب

 کار کردن پمپ در شرایط بی‌باری ( بدون آب)‌ باعث فشار آمدن به موتور و افزایش دمای سیستم می‌شود که این افزایش دما برای تمامی اجزای سیستم کولر مخرب است.  برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است تا هر از چندگاهی کارکرد کولرتان را چک کنید و اگر پمپ کولر در این شرایط قرار کرفته بود بلافاصله آن را خاموش کنید.

عدم سرویس کولر

کولرهای آبی نیازمند سرویس و روغن‌کاری اجزا هر چند وقت یکبار هستند. بهتر است هر ساله قبل از راه اندازی مجدد کولر در شروع فصل گرما کولر شما توسط یک متخصص تمیزکاری و رسوب گیری شود و همچنین اجزای مختلف آن اعم از پمپ و موتور چک و روغن‌کاری شود. در غیر این صورت رسوب می‌تواند اختلال در عملکرد سرمایشی و پمپ کردن سیال ایجاد کند .

خراب شدن پروانه پمپ

وارد شدن هر شی یا وسیله خارجی به داخل پمپ در حال کار می‌تواند آسیب‌ جدی به پروانه پمپ کولر آبی شما وارد کند. برای جلوگیری از این اتفاق پمپ باید داخل محفظه‌ای قرار بگیرد تا اجسام ورودی را فیلتر کند که البته اغلب پمپ‌های بازار به این شکل طراحی شده‌اند تا آسیب به پمپ کولر به حداقل برسد.

نصب کولر آبی

نصب کولر آبی توسط متخصص مجرب با پایین‌ترین قیمت

باید از چند هفته قبل از شروع گرما اقدام به نصب و راه‌اندازی کولر آبی کنید. برای این کار بهتر است از یک نصاب کولر خبره و متخصص کمک بگیرید تا نتیجه‌ای بی‌نقص و کامل بدست بیاید.

هزینه نصب کولر آبی بستگی به لوازم استفاده شده در نصب و تجهیزاتی است که برای این کار خریداری می‌شود همچنین نصاب کولر برای نصب کولر آبی هزینه‌ای دریافت می‌کند که می‌توانید از پیش هزینه‌های لازم را با نصاب چک و از آن اطلاع پیدا کنید. هزینه نصب کولر بستگی به مکان نصب کولر، تعداد خدمات، سیم‌کشی برق کولر آبی، نصب کلید کولر توکار و... دارد. کولر آبی به دلیل اینکه هم اتصال به برق هم آب را همزمان دارد نصب و تعمیر آن تحتیاج به تجهیزات و تخصص بالا دارد در نتیجه اگر تخصص لازم در نصب کولر را ندارید خودتون اقدام به نصب و راه‌اندازی کولر آبی نکنید و این کار را به افراد متخصص و باتجربه بسپرید.

تعویض پوشال کولر آبی

نصب و تعویض پوشال کولر آبی با بهترین کیفیت و ارزان‌ترین قیمت

کولرهای آبی مدل پوشالی از ساده‌ترین و رایج‌ترین وسایل سرمایشی موجود در بازار هستند. این نوع از کولرها نیازمند سرویس‌دهی هر ساله توسط متخصص هستند تا از خرابی آن‌ها جلوگیری شود و به عملکرد بهتر آن‌ها کمک کرد. از کارهایی که تاثیر مثبتی در عملکرد کولر دارد و نیاز است تا هر ساله انجام گیرد تعویض پوشال کولر‌ آبی است.

پدهای کولر به دو دسته پد سلولوزی و پوشالی تقسیم می‌شوند. از لحاظ قیمت پدهای پوشال به نسبت سلولوزی ارزان‌تر هستند بنابراین انتخاب خوبی هستند. اما در کنار این مزیت بزرگ معایبی نیز دارد. از معایب قابل توجه نوع پوشالی ضرورت تعویض هر ساله پوشال کولر است. در طول سال و کارکرد کولر این پوشال‌ها ممکن است پوسیده شوند و یا گرد و غبار لا به ‌لای آن‌ها قرار میگیرد که تاثیر منفی بر عملکرد کولر می‌گذارد. همچنین این وضعیت در کنار رطوبت جمع شده میان پوشال باعث رشد انواع میکروارگانیسم‌ها نظیر قارچ ها و باکتری‌ها می‌شود که موجب آلودگی هوای محیط می‌گردد. 

بهترین زمان برای تعویض پوشال کولر آبی با پوشال جدید شروع فصل گرماست. بهتر است قبل از راه‌اندازی مجدد کولر در تابستان از تعویض پوشال کولر اطمینان حاصل کنید تا با خیال راحت تابستان خود را بدون تحمل سختی گرما سپری کنید و از هوای خنک محیط زندگی و کارتان لذت ببرید.