پرستار کودک شخصی است که مراقبت از کودک را انجام می‌دهد. به طور معمول، این مراقبت در محیط خانواده کودکان انجام می‌شود. از این رو، از لحاظ تاریخی معمولاً پرستار بچه‌ها در خانه‌های بزرگ و سلطنتی بودند و مستقیماً به خانم خانه گزارش می‌دادند. امروزه، پرستارهای مدرن، مانند سایر کارگران، بسته به شرایط و شرایط کارفرمایان ، ممکن است در خانه یا خارج از خانه کار و زندگی کنند. بسیاری از آژانس‌های استخدامی وجود دارند که در مراقبت از کودکان تخصص دارند. بسیاری از پرستارها بخشی از اعضای خانواده می‌شوند. اگرچه پیش از این به عنوان شغل کمتر به حساب می‌آمد، تقاضای امروز باعث شده است تا این امر علاوه بر محبوبیت و ارزشمندی در زندگی خانواده‌ها به عنوان شعل محسوب شود.

پرستار کودک با سایر ارائه‌دهندگان مراقبت‌های کودکان کمی متفاوت هستند. امروزه پرستار بچه‌ها به جای مهدکودک مورد استفاده قرار می‌گیرند، زیرا می‌توانند مقرون به صرفه‌تر باشند. حتی اگر هیچ الزام قانونی برای پرستار کودک بودن در نظر گرفته نشده باشد، خانواده‌ها ممکن است نیاز به بررسی پیش زمینه یا گواهینامه CPR داشته باشند. خانواده‌ها همچنین ممکن است مهارت‌های ویژه دیگری را در پرستار بچه‌ها جستجو کنند، مانند دو زبانه بودن یا انجام دوره‌های پیشرفت کودک. پرستار کودک همراه با مراقب از کودک، نقش مهمی در رشد کودک دارند.

مدارک تحصیلی پرستار کودک

در انگلستان، هیچگونه صلاحیت رسمی و آموزش لازم برای تبدیل شدن به یک پرستار بچه نیست. با این حال، هیئت امتحان ملی مهد کودک‌ها(NNEB) در سال 1945 به عنوان هیئت اعطای جواز صلاحیت‌های فرزندپروری و پرسنل مهد کودک تأسیس شد. در سال 1994، جوایز NNEB و شورای سال‌های آغازین(CEYA) برای تشکیل CACHE-شورای جوایز در مراقبت از کودکان و آموزش، به همراه دیپلم خود در سطح 3 CACHE در مراقبت از کودک و آموزش، دانش و فهم پیشرفت و پرورش کودک را ارائه دادند.

کالج نورلند کالج خصوصی در نزدیکی Bath است که آموزش بسیار خوبی را به عنوان پرستار بچه ارائه می‌دهد. همچنین آژانس کاریابی خود را برای فارغ التحصیلان این دوره‌ها را داراست و همچنین یک مهد کودک محلی در وان را نیز اداره می‌کند.

در ایالات متحده هیچ صلاحیت رسمی برای یک پرستار بچه لازم نیست. پرستار بچه‌ها در ایالات متحده می‌توانند از موسسه آملسی دیپلم و گواهینامه تخصصی مراقبت از کودکان کسب کنند. موسسه آملسی 5 برنامه را ارائه می‌دهد که دارای مجوز از وزارت آموزش فلوریدا، کمیسیون آموزش مستقل، 5951 هستند. پرستارهای ایالات‌متحده همچنین به آموزش آنلاین تأیید شده CACHE که توسط 2004 انجمن بین المللی پرستار بچه پرستار سال و نویسنده والدین میشل لاروه ایجاد شده است، دسترسی دارند. این آموزش از طریق همکاری با NannyTraining.com و Nanny Stella، Inc. ، تنها مرکز آموزش تایید شده CACHE مستقر در ایالات متحده برای سال‌های اولیه ارائه می‌شود.

ویژگی‌های پرستار کودک خوب

عشق به کودکان

البته مشخصه برتر یک پرستار بچه عشق واقعی او به بچه‌ها است. آموزش، تجربه و مهارت‌های ویژه مهم است، اما هیچ یک از این موارد فردی را که کودکان را دوست ندارد تبدیل به یک پرستار کودک خوب نمی‌کند. لذت بردن از فرزندان و احساس افتخار از اینکه مراقب آنها باشید، بنیادی است که همه چیز روی آن ساخته شده است.

جذاب

پرستار بچه‌ها روزهای طولانی کار می‌کنند و اغلب مسئولیت‌های زیادی دارند. برای بعضی‌ها، این امر می‌تواند به سرعت هیجان را در مورد کار از بین ببرد. برخی دیگر همه این کارها را کنار می‌گذارند و اجازه می‌دهند شور و شوق طبیعی خود برای کار با کودکان آنها را در طول روز هدایت کند. پرستار بچه‌ای که می‌تواند روز به روز از کار خود هیجان زده بماند، کسی است که به فرزند شما لذت و شوق و زندگی سالم را هدیه می‌دهد.

سرگرم کننده

دوران کودکی همه چیز سرگرم‌کننده است. به دنبال پرستار بچه‌ای باشید که واقعاً از کارهایی که انجام می‌دهد لذت ببرد و روزهای سرگرم‌کننده و خوبی را برای فرزندتان برنامه‌ریزی کند. بامزه بودن، پیدا کردن طنز در موقعیت‌های روزمره و داشتن چشم‌انداز خوش‌بینی به زندگی، همه عناصر اصلی برای جستجوی پرستار کودک بعدی شما هستند.

پرورش دادن

ایده پرورش کودک در قلب نقش پرستار بچه‌ها است. توانایی برقراری ارتباط در سطح عمیق، ایجاد یک رابطه امن، دوست‌داشتنی و ارائه یک محیط پایدار، همه عناصر مهم پرورش فرزند شما هستند. یک پرستار بچه که به نیازهای فردی کودک شما حساس است، یک روز جذاب را در اطراف علاقه‌های خود ایجاد می‌کند و شیوه مراقبت از او را متناسب با شخصیت و خلق و خویش متناسب می‌کند و این یک کشف عالی است.

حس مشترک

پرستار و مادر در طول روز تصمیماتی بی‌پایان در مورد سلامتی، ایمنی و بهزیستی فرزند خواهد گرفت. شما یک پرستار بچه می‌خواهید که بتواند وضعیت اضطراری را به طور دقیق ارزیابی کند و در مورد ایمن‌ترین مسیر تصمیم‌گیری کند و یکی که بتواند در مورد چیزهای ساده مانند آنچه برای ناهار مناسب است، چگونگی اداره یک سرباز شگفت‌زده و اینکه هنگام خرابی سینک با چه کسی تماس بگیرید، می‌تواند انتخاب خوبی باشد.

وقت شناس

دقیق بودن و داشتن مهارت‌های مدیریت خوب، همه چیز و همه را در مسیر صحیح نگه می‌دارد و این ویژگی است که یک پرستار کودک حتما باید داشته باشد.

قابل اعتماد

والدین باید اعتماد بسیار زیادی به پرستار بچه داشته باشند. البته این امر باعث افزایش اعتماد به نفس می‌شود در نتیجه اجازه می‌دهد تا از فرزندانتان بهتر مراقبت کند. اما پرستار کودک همچنین به خانه، ماشین و بسیاری از اطلاعات حساس در مورد خانواده شما دسترسی دارد و باید به اون اعتماد کامل داشته باشید. قابل اعتماد بودن پرستار بچه بخش مهمی از تصمیم استخدام است. دانستن اینکه مراقب شما همیشه دوست دارد و از فرزند شما مراقبت می‌کند و تصمیم‌گیری‌های خوبی را بر اساس سلامتی و بهزیستی او انجام می‌دهد یک ضرورت است. دانستن اینکه او به خانه و املاک شما احترام می‌گذارد، از حریم خصوصی شما محافظت می‌کند و آنچه را که می‌بیند محرمانه حفظ می‌کند اهمیت بالایی دارد.

انعطاف‌پذیر

این ویژگی می‌تواند توانایی پرستار بچه را برای موفقیت در شغل پرستاری ایجاد کرده یا از بین ببرد. مراقبت از بچه‌ها با یک برنامه استاندارد 9 تا 5 یا شرح شغل که هرگز تغییر نمی‌کند همراه نیست. انعطاف‌پذیری داخلی اغلب یکی از اصلی‌ترین دلایلی است که والدین  پرستار بچه‌ای را نسبت به سایر انواع مراقبت‌ها انتخاب می‌کنند. هنگام مصاحبه با کارجویان، در مورد اینکه کدام نوع انعطاف‌پذیری را ارائه می‌دهند و سطح راحتی آنها در رابطه با برنامه‌ریزی، مسئولیت‌های روزانه و محیط خانواده چیست صحبت کنید. پرستار بچه‌هایی که به راحتی می‌توانند با تغییرات سازگار شوند، در موقعیت‌های پرستار کودک موفق‌تر هستند.

وظایف پرستار کودک

وظایف خاصی برای مراقبت از کودک وجود دارد که همیشه باید از پرستار بچه انتظار داشته باشید. این وظایف شامل موارد زیر است:

 • مراقبت از نوزادان با تعویض پوشک و دادن بطری شیر
 • حمام کردن بچه‌ها
 • کمک به کودکان در لباس پوشیدن
 • کمک به مسواک زدن و نخ دندان کشیدن
 • آموزش بچه‌ها به خواندن و نوشتن
 • به کودکان مهارت‌های جدیدی مثل بستن بند کفش و یا دوچرخه‌سواری را آموزش دهد
 • کمک به کودکان نو پا در یادگیری زبان
 • بازی با کودکان
 • آموزش رفتاری
 • انجام هنرها و صنایع دستی یا کمک به کودکان در کشف سرگرمی و سرگرمی‌های جدید
 • بردن بچه‌ها به پارک، موزه، باغ وحش یا آکواریوم
 • بردن کودکان به مدرسه و فعالیت‌هایی مانند فوتبال یا کلاس رقص
 • کمک به کودکان در کارهای خانه
 • مراقبت از کودکان در هنگام بیماری، از جمله دادن دارو
 • برنامه‌ریزی زمان بازی و خواب