نور درمانی یا فوتوتراپی که از نظر کلاسیک به آن هلیوتراپی گفته می‌شود شامل قرار گرفتن در معرض نور روز یا نوع معادل آن از نور به عنوان درمانی برای عارضه عاطفی فصلی است. قرار گرفتن پوست در معرض طول موج‌های خاص نور است. استفاده از نور پلاریزه شده چند منظوره برای درمان بیماری پوستی است.

دستگاه زردی نوزاد به عنوان درمانی برای اختلال عاطفی فصلی در زمستان و اختلالات ریتم شبانه‌روزی مانند اختلال در مرحله خواب به کار می‌رود. شواهد آزمایشی نشان می‌دند که از آن برای درمان اختلالات روانپزشکی غیر فصلی، به ویژه افسردگی عمده و افسردگی در اختلال دو قطبی استفاده می‌شود.

فتوتراپی به عنوان درمانی برای اختلالات پوستی، نوع دوم درمان نور برای اصلاح پسوریازیس، آکنه ولگاریس، اگزما و زردی نوزاد است.

استفاده از دستگاه زردی نوزاد یا فتوتراپی برای درمان زردی نوزاد

از نور درمانی برای درمان موارد زردی نوزاد استفاده می‌شود. بیلی روبین، یک رنگدانه زرد که به طور معمول از شکسته شدن گلبول‌های قرمز قدیمی در کبد تشکیل می‌شود، همیشه توسط کبد نوزادان که باعث زردی نوزاد می‌شود، نمی تواند به طور مؤثر پاک شود. تجمع بیلی‌روبین بیش از حد می‌تواند باعث آسیب سیستم عصبی مرکزی شود، بنابراین باید این شکل‌گیری بیلی روبین درمان شود. دستگاه زردی نوزاد از انرژی نور به منظور ایزوله کردن بیلی‌روبین استفاده می‌کند و در نتیجه آن را به ترکیباتی تبدیل می‌کند که نوزاد می‌تواند از طریق ادرار و مدفوع دفع کند. بیلی‌روبین موفق‌ترین جذب نور در ناحیه آبی طیف نور مرئی است، که بین 460-490 نانومتر سقوط می‌کند. بنابراین فن‌آوری‌های درمانی نور که از این طول موج‌های آبی استفاده می‌کنند، در ایزومرزه کردن بیلی‌روبین موفق هستند.

از فتوتراپی برای درمان زردی استفاده می‌شود (زرد شدن پوست، چشم‌ها و بافت‌های بدن کودک در نتیجه بیلی‌روبین اضافی). در این حالت، از دستگاه زردی نوزاد برای کاهش میزان بیلی‌روبین کودک استفاده می‌شود. بیلی روبین نور را جذب می‌کند، که منجر به تجزیه بیلی‌روبین به موادی می‌شود که بدن کودک قادر به پردازش و دفع آنها است. دو روش عمده وجود دارد که نوزادان مبتلا به زردی با دستگاه زردی نوزاد درمان می‌شوند. روش معمول پوشاندن چشمان کودک و قرار دادن آنها در زیر نورهای لامپ هالوژن یا چراغ‌های فلورسنت است.

برای نوزادانی که زودرس به دنیا می‌آیند یا قبلاً تحت درمان با چراغ‌های معمولی قرار گرفته‌اند‌، ممکن است از "بیلی باند" استفاده شود. این بالش‌ها همچنین به عنوان پتوهای فیبروپتیک شناخته می‌شوند، با کابل‌های فیبر نوری که نور آبی را بر روی کمر و بدن کودک می‌تاباند.

همچنین از لوله‌های کم نور و لامپ های فلورسنت و LEDهای LED آبی (دیود ساطع کننده نور) برای درمان فتوتراپی به نوزادان استفاده می‌شود. آنها می‌توانند در نزدیکی بدن نوزادان نگهداری شوند زیرا گرمای زیادی تولید نمی‌کنند.

دستگاه زردی نوزاد با تغییر بیلی روبین در پوست به شکلی کار می کند که باعث ناشنوایی یا آسیب مغزی نمی شود. لازم است تا زمانی که سطح بیلی روبین به سطح امن تر کاهش یابد (برای اندازه گیری سطح بیلی روبین به آزمایش منظم خون نیاز است) فتوتراپی ادامه داشته باشد. درمان فتوتراپی معمولاً برای 48 ساعت انجام می‌شود، اما اغلب برای سطوح بیلی‌روبین که زیاد طولانی‌تر است.

معمولاً فتوتراپی تنها درمان پزشکی مورد نیاز است. تعداد کمی از نوزادان مبتلا به یرقان شدید برای انتقال گلبول‌های قرمز خون استفاده شده و رقیق کردن بیلی روبین به انتقال خون نیاز دارند.

شیری که از قبل از سینه مادر گرفته شده است از طریق لوله‌ای به معده کودک شما داده می‌شود، یا مایعات ممکن است به یکی از رگ‌های آنها (داخل وریدی) داده شود.

در حین فتوتراپی، درجه حرارت کودک شما کنترل می‌شود تا از گرمای بیش از حد آنها اطمینان حاصل شود و از علائم کمبود آب بدن جلوگیری می‌شود.

سطح بیلی روبین هر 4 تا 6 ساعت پس از شروع فتوتراپی بررسی می‌شود تا بررسی شود که آیا این روش درمانی کار می‌کند. هنگامی که سطح بیلی روبین کودک تثبیت شود یا شروع به ریزش کند، هر 6 تا 12 ساعت بررسی می‌شود. با سقوط سطح بیلی روبین به سطح ایمن، که معمولاً یک یا دو روز طول می‌کشد، فوتوتراپی متوقف می‌شود.

به طور کلی فوتوتراپی برای زردی نوزاد بسیار مؤثر است و عوارض جانبی کمی دارد، اگرچه کودک شما ممکن است دچار یک بثورات موقتی و اسهال شود.

عوارض جانبی دستگاه زردی نوزاد یا فتوتراپی

درمان‌های فوتوتراپی به طور کلی خطرات زیادی دارند که باید شناخته شوند. برای مثال، اشعه ماوراء بنفش می‌تواند صدمات مترقی و تدریجی به پوست شما در سطح مولکولی وارد کند. این پیری زودرس پوست به عنوان عکس‌برداری نیز شناخته می‌شود.

قرار گرفتن در معرض مقادیر زیاد نور ماوراء بنفش مصنوعی همچنین خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهد. هرچه معالجه بیشتری انجام شود و پوست شما نازک‌تر باشد، خطر ابتلا به سرطان‌های پوستی بیشتر می‌شود.

درمان‌های مکرر دستگاه زردی نوزاد همچنین می‌تواند منجر به سرکوب سیستم ایمنی شود. در اصل، نور درمانی می‌تواند سیستم ایمنی بدن شما را سرکوب کند و بدن شما را در معرض بیماری‌ها، عفونت‌ها و سرطان‌های پوستی قرار دهد.

علاوه بر این، تحت درمان PUVA برای پوست یا درمان فتودینامیکی سرطان همچنین باعث می‌شود چشم شما به نور حساس‌تر شود. اگر بعد از چنین درمان‌هایی از چشمان شما به درستی محافظت نشود، حساسیت آنها می‌تواند منجر به آسیب دیدگی چشم در معرض نور خورشید یا سایر چراغ‌های روشن و ایجاد آب مروارید شود.

اجاره دستگاه زردی نوزاد یا فتوتراپی در منزل

درمان زردی کودک با واحد نوری UVB در خانه می‌تواند یک انتخاب اقتصادی و مناسب باشد. مانند دستگاه زردی نوزاد در بیمارستان، نیاز به یک برنامه درمانی مداوم دارد. هنگام انجام فوتوتراپی در خانه پیروی از دستورالعمل پزشک و ادامه معاینات منظم بسیار مهم است.