هر وسیله‌ای که کاهش فشار صدا با توجه به منبع و گیرنده صوتی مشخص است را عایق صوتی می‌گویند. چندین روش اساسی برای کاهش صدا وجود دارد: افزایش فاصله بین منبع و گیرنده، استفاده از موانع سر و صدا برای بازتاب یا جذب انرژی امواج صوتی، استفاده از سازه‌های میرایی مانند حباب‌های صوتی، یا استفاده از ژنراتورهای صوتی فعال ضدصدا.

5 عنصر در کاهش صدا وجود دارد: جذب، میرایی، جداشدگی، فاصله و افزودن توده.

جنبه «جذب» در عایق صدا نباید با صفحات جذب صدا که در درمان‌های صوتی استفاده می‌شود اشتباه گرفته شود. «جذب» به این معنا فقط به کاهش فرکانس تشدید در یک حفره با نصب عایق بین دیوارها، سقف‌ها یا کف‌ها اشاره دارد. پانل‌های صوتی فقط پس از عایق‌بندی دیوارها یا سقف‌ها می‌توانند در یک درمان نقش داشته باشند و بازتاب تقویت‌شده در اتاق منبع را کاهش دهند.

برای بهبود صدا در یک اتاق و کاهش نشت صدا به/از اتاق‌های مجاور یا بیرون از خانه ممکن است نیاز به دو مشکل صوتی خاص برای تشخیص صدا داشته باشید. برای محدود کردن سر و صدای ناخواسته می‌توان از سکوت صوتی و کنترل صدا استفاده کرد. عایق صوتی می‌تواند امواج غیرمستقیم صوتی مانند انعکاس‌ها را سرکوب کند که باعث پژواک و طنین می‌شود که باعث واکنشی می‌شود. عایق صوتی می‌تواند با استفاده از اشیاء از راه دور و مداخله در مسیر صوتی، انتقال امواج صوتی مستقیم ناخواسته از مبدا به شنونده غیرمجاز را کاهش دهد.

پدیده جذب در عایق صوتی چیست؟

مواد جذب‌کننده صدا، سطح فشار صوتی reverberant را در یک حفره، محوطه یا اتاق کنترل می‌کنند. مواد جاذب مصنوعی متخلخل هستند، که به کف سلول باز (فوم آکوستیک، فوم ضد صدا) اشاره دارد. مواد جذب شده فیبر مانند سلولز، پشم معدنی، فایبرگلاس، پشم گوسفند، بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند تا فرکانس‌های رزونانس درون حفره (دیوار، کف یا عایق سقفی) از بین بروند و از ویژگی‌های عایق حرارتی آنها استفاده کنند. از هر دو ماده جذب‌کننده فیبری و متخلخل برای ایجاد پانل‌های صوتی استفاده می‌شود که بازتاب صدا را در یک اتاق جذب می‌کنند و باعث بهبود درک صدا می‌شوند.

جاذب متخلخل، به طور معمول فوم‌های لاستیکی سلول باز یا اسفنج‌های ملامین  با اصطکاک درون ساختار سلول سر و صدا را جذب می‌کنند. فوم‌های سلول باز متخلخل جذب‌کننده نویز بسیار مؤثر در طیف گسترده‌ای از فرکانس‌های متوسط بالا هستند. در فرکانس‌های پایین عملکرد می‌تواند چشمگیرتر باشد. مشخصات دقیق جذب فوم سلول منفذ متخلخل توسط تعدادی از عوامل از جمله موارد زیر تعیین می‌شود:

  • اندازه سلول
  • لاک پشت
  • تخلخل
  • ضخامت مواد
  • تراکم مواد

پانل‌های رزونانس تشدید‌کننده‌های هلملتز و سایر جاذب‌های رزونانس با ایجاد یک موج صوتی هنگام بازتاب آن کار می‌کنند. برخلاف جاذب‌های متخلخل، جذب‌کننده‌های رزونانس در فرکانس‌های متوسط کم‌تاثیر هستند و جذب‌کننده‌های رزونانس همیشه با دامنه فرکانس باریک مطابقت دارد.

میرایی در عایق‌های صوتی چیست؟

میرایی به معنای کاهش طنین در اتاق، با جذب یا تغییر مسیر (بازتاب یا انتشار) است. جذب باعث کاهش سطح کلی صدا خواهد شد، در حالی که تغییر مسیر باعث می‌شود صدای ناخواسته با کاهش انسجام بی‌ضرر یا حتی مفید شود. میرایی می‌تواند باعث کاهش رزونانس آکوستیک در هوا یا رزونانس مکانیکی در ساختار خود اتاق یا مواردی در اتاق شود.

جداشدگی در عایق‌های صوتی چیست؟

ایجاد جداسازی بین یک منبع صوتی و هر نوع جرم مجاور، مانع مسیر مستقیم انتقال صدا می‌شود.

جدا کردن دیوار شامل استفاده از گیره‌های انعطاف‌پذیر یا لنت‌های صدا است. کلیپ‌ها هنگام نصب (هر گل میخ) باید مهر و موم شوند تا مسیرهای کمتری برای انتقال صدا ایجاد شود. کانال انزوای انعطاف‌پذیر به راحتی بر روی کلیپ‌های انعطاف‌پذیر کلیک می‌کند و در نتیجه شکاف 5/8 اینچی بین گل میخ و خشکی ایجاد می‌شود. پیچ‌های پیچیده‌ای برای پیچاندن دیواره خشک کن در کانال انعطاف‌پذیر استفاده می‌شود. پیچ‌ها باید طول صحیح داشته باشند تا گل میخ را سوراخ نکنید، این کارآیی دیواره جدا شده را به خطر می‌اندازد. 

فاصله در عایق صوتی چه تاثیری دارد؟

چگالی انرژی امواج صوتی هرچه دورتر می‌شوند کاهش می‌یابد، به طوری که افزایش فاصله بین گیرنده و منبع منجر به شدت کمتری از صدا در گیرنده می‌شود. در یک حالت سه بعدی معمولی، با یک منبع نقطه و گیرنده نقطه، شدت امواج صوتی با توجه به مربع معکوس فاصله از منبع ضعیف می‌شوند.

عایق صوتی محیط مسکونی

عایق صوتی محیط مسکونی با هدف کاهش یا از بین بردن صدای خارجی است. تمرکز اصلی عایق صوتی محیط مسکونی در سازه‌های موجود پنجره‌ها و درها است. درهای چوبی سد صوتی بهتری نسبت به درهای توخالی است. از پرده‌ها می‌توان برای خنثی کردن صدا استفاده کرد، یا از طریق استفاده از مواد سنگین یا از طریق استفاده از اتاق‌های هوا که به لانه زنبوری معروف هستند صدا را حذف کرد. طرح‌های زنبور عسل یک، دو و سه‌گانه، درجه‌های نسبتاً بیشتری از میرایی صدا را بدست می‌آورند. حد اصلی عایق صوتی پرده‌ها نبود مهر و موم در لبه پرده است، اگرچه این امر با استفاده از ویژگی‌های آب‌بندی مانند قلاب و حلقه، چسب، آهنربا یا سایر مواد کاهش می‌یابد. ضخامت شیشه هنگام تشخیص نشت صدا نقش بسزایی دارد. پنجره‌های دوجداره هنگامی که به خوبی در قسمت باز شدن قاب و پنجره قرار دارند، میرایی صدا به مراتب بیشتر از پنجره‌های تک صفحه‌ای دارند.

با نصب یک پنجره دوم داخلی، می‌توان کاهش قابل توجه سر و صدا محیط خارجی را نیز بدست آورد. در این حالت، در حالی که یک پنجره کشویی یا آویزان در همان دهانه‌های دیوار نصب شده است، پنجره بیرونی در جای خود باقی می‌ماند.

عایق صوتی سقف

آب‌بندی شکاف‌ها و ترک‌های اطراف سیم‌کشی برق، لوله‌های آب و مجاری با استفاده از قلاب آکوستیک یا فوم اسپری باعث کاهش چشم‌گیر نویز ناخواسته به عنوان گام اولیه برای عایق صوتی می‌شود.

عایق پشم معدنی در مقایسه با سایر مواد عایق صوتی بیشتر به دلیل تراکم و کم هزینه بودن در عایق صوتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. عایق کف‌پاش فقط باید برای پر کردن شکاف‌ها و ترک‌ها یا به عنوان یک لایه 1-2 اینچی قبل از نصب پشم معدنی استفاده می‌شود. هنگامی که فوم اسپری(که به عنوان فوم سلول بسته نیز نامیده می‌شود) را استفاده می‌کنید، می‌تواند به یک هادی صدا تبدیل شود. فوم اسپری متخلخل برای جذب صدا کافی نیست، همچنین برای متوقف کردن صدا به اندازه کافی متراکم نیست.

عایق صوتی دیوار

پریز برق، سوئیچ‌های نوری و جعبه‌های برقی نقاط ضعف در هرگونه عایق صوتی هستند. جعبه‌های برقی باید در خشت یا بتونه پیچیده شده و از MLV پشتیبان شوند. پس از نصب صفحات سوئیچ، کاورهای خروجی و چراغ‌ها، باید قلاب‌های صوتی در اطراف محیط صفحات یا لامپ‌ها اعمال شوند.

توده تنها راه جلوگیری از صدا است. جرم به پوشش کف‌، تخته سه‌لا یا بتن اشاره دارد. MLV (Mass Loaded Vinyl) برای مرطوب یا تضعیف امواج صوتی بین لایه‌های جرم استفاده می‌شود. استفاده از یک ترکیب میرایی Viscoelastic  یا MLV امواج صوتی را به گرما تبدیل می‌کند و امواج را قبل از رسیدن به لایه بعدی جرم تضعیف می‌کند.

دیوارها با عایق پشم معدنی پر شده است. بسته به سطح مورد نظر، ممکن است 2 لایه عایق مورد نیاز باشد. استفاده از کلیپ‌های انعطاف‌پذیر در فرآیند جداسازی برای هر دو روش عایق صدا و دیوار و سقف کمک می‌کند. پس از نصب کلیپ‌ها، کانال Resolient Isolation به راحتی در کلیپ‌ها کلیک می‌کند.

از چه موادی برای عایق صوتی استفاده می‌شود؟

این‌ها موادی هستند که بیش‌ترین استفاده را در عایق صوتی دارند. هر یک از این مواد آکوستیک در یکی از این دسته‌ها قرار می‌گیرد: جذب صدا، عایق صدا، میرایی صدا و جداشدگی

فوم آکوستیک

این ماده که معمولاً به آن استودیوی فوم گفته می‌شود، دارای شکل هرمی‌ست که در جذب صدا بسیار مؤثر است. آنها به صورت تابلو به دیوارها متصل می‌شوند و از سقف‌ها به عنوان حباب آویزان می‌شوند یا در گوشه‌ها به عنوان تله‌های باس می‌نشینند.

عایق صدا

عایق صوتی نوارهای ساخته شده از پشم معدنی، پشم سنگ و فایبرگلاس است که به گونهای طراحی شدهاند که در قسمت شکاف دیوارها قرار بگیرد.

پانل‌های صوتی / صفحه

این نسخه‌های تزئینی عایق صدا و فوم جذب صدا هستند. آنها می‌توانند در بسیاری از رنگ‌ها ، الگوهای و پارچه‌های جذاب ظاهر شوند تا یک هدف دوگانه در خانه و محل کار ارائه دهند.

پارچه‌های آکوستیک

پارچه‌های آکوستیک نسبت به سایر پارچه‌ها ضخیم‌تر و سنگین‌تر هستند و در پرده‌های تئاتر، پرده‌های خاموشی و پتوهای استودیویی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پوشش آکوستیک

موادی مانند Mass Loaded Vinyl (MLV) یک لاستیک متراکم مانند مواد است که در بسیاری از مواقع مختلف مانند عایق صوتی اتومبیل، ماشین آلات، وسایل و به عنوان زیر لایه مورد استفاده قرار می‌گیرد. جرم مواد به عنوان مانع صدا عمل می‌کند.

کفپوش کف

عایق صوتی یک کف چوب یا کف کاشی نیاز به جدا شدن سطح کف و کف‌زیر دارد تا انتقال نویز کاهش یابد. چوب پنبه، نمد و پلیمرها معمولاً به عنوان مواد زیر لایه استفاده می‌شوند.

عایق صوتی معماری

این گروه شامل مواردی است که در ساختار ساختمان به کار می‌رود، مانند پنجره‌های عایق صوتی، دیواره‌های ضدصدا، درها و محصولات جداشدنی که برای نصب آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد.